Candida ablicnas – běžná kvasinka, se kterou se to ale nesmí přehánět

Doba jara je ve znamení očisty nejen domova ale i svého těla. Proto dnes přináším trochu informací o kvasince, která s vámi všemi je dennodenně, ale někdy dokáže tělo velmi potrápit.

Kvasinka Candida ablicans je přítomná v těle každého člověka. Najdeme ji na sliznicích, v trávicím traktu, na pokožce nebo v ženských pohlavních orgánech. Dobrá zpráva je, že ve většině případů nijak neškodí. Špatná zpráva je, že je tu ještě ta druhá část případů.

Když se taková kvasinka přemnoží, člověk začne trpět chorobou zvanou kandidóza. Začíná tak chronická infekce. K tomu může dojít jen, pokud je něco v nepořádku s imunitním systémem. Ten je v běžném stavu takovým hlídačem této kvasinky. Stačí tedy oslabení imunity a infekci se začne dařit.

Výsledkem takové infekce jsou průjmy, zácpy, špatné trávení, nadýmání, astma, bolesti hlavy, deprese a podobně. Symptomy, které na první pohled přisuzujeme jiným příčinám, vznikají, protože kolonie kvasinek začnou vypouštět do krevního oběhu toxiny. Když začne kandidóza sílit, napadá imunitní systém a šíří se dále do těla na nové tkáně. Candida ablicans uvolňuje 79 (dosud známých) toxinů, které negativně ovlivňují lidský organizmus.

Sliznice poté otékají, množí se na nich mikroorganizmy a objevují se infekce nosní, ušní, průduškové, močové nebo vaginální. V každém případě to není nic příjemného.

Symptomy takové nemoci můžeme shrnout do tří kategorií:

  1. Symptomy ve střevním traktu, močovém traktu, vaginální afty, menstruační potíže, problémy s trávením, jako je nadýmání, zácpa, průjem, plynatost, problémy s prostatou, zápaly hrtanů, žaludeční steny, střeva, močového měchýře a kožní obtíže.
  2. Alergické projevy jako je astma, migrény, bolesti hlavy, zápaly průdušek, senná rýma, bolesti uší, silná přecitlivělost na chemikálie a potravinové intolerance.
  3. Emoční a mentální obtíže, jako jsou deprese, podráždění, výpadky paměti, chronická únava, nespavost, špatná koncentrace, obtíže s pamětí a ospalost.

Pokud půjdeme do extrému, nové výzkumy mluví o vlivu kvasinkové infekce i na neplodnost. U žen také hrozí, že při porodu nakazí kandidózou novorozence.

V oblasti výživy má taková infekce velký vliv na absorpci živin v těle a může vést až k podvýživě.

Ohrožené jsou nejvíce ženy a děti. Ženy mají složitější hormonální systém než muži, proto jsou u nich projevy nemoci výraznější. Děti jsou k nemoci náchylné kvůli své slabosti pro sladké a časté školní epidemie. Největším rizikem je totiž extrémní konzumace cukrů a časté užívání antibiotik. U dětí se může projevit také špatná koncentrace.

Jak tomu tedy přecházet?

Musíme udržovat fit náš imunitní systém a střevní mikroflóru. Negativní vliv na ni mohou mít antibiotika, která střevní mikroflóru zabíjí.

Dalšími látkami, které přemnožení plísní spíše nahrává, jsou kortikoidy, nebo steroidy. Ty narušují hormonální stabilitu, a když se hormonální systém naruší, některé hormony se začnou vytvářet pomaleji, například adrenalin, estrogen, progesteron nebo testosteron. Celý systém se tak rozhodí a tělo to oslabuje.

Další látkou, která může způsobovat kandidózu je etanol. Tělo neví, jak jej zpracovávat a tak mu velmi přitěžuje.

No a velkým a důležitým hráčem na poli péče o naše zdraví je strava. Candida ablicans žije nejvíce v trávicím traktu a proto je důležité, jaké potraviny k ní připouštíme. Pokud konzumujeme příliš mnoho rafinovaných nebo jednoduchých carbohydrátů, pivovarských kvasnic, sýrů, hub a chleba, Candidě se bude dařit.

Seznam potravin, kterým je lepší se vyhnout, pokud nechceme plísně v těle podporovat:

ovoce, sušené ovoce, ovocné džusy, konzervované ovoce, sýry, chléb, cukr, med, sladidla, fruktóza, glukóza, maltóza, sirupy, uzené ryby a maso, burské ořechy a pistácie, alkoholické nápoje, mražená zelenina a mražené produkty, čokoláda, zmrzliny, kečupy, rajčatové pyré, uzené zavařované a komerčně zpracované jídlo, klobásy, salámy a kyselé ryby

Tento seznam je ale pouze obecný. Každý organizmus je jiný a není nic důležitějšího než individuální přístup. Proto vždy doporučuji nechat si udělat testy na potravinové intolerance a společně zjistit, které potraviny vám škodí a které naopak.

Jak se kandidóza léči

Pokud už se kvasinky v těle přemnožily, léčba spočívá v tom, že redukujeme kvasinky a posilujeme organizmus. To nejlépe uděláme započetím správné diety. Úplné zvládnutí této plísně je ale běh na dlouhou trať. Je třeba vydržet a nezačít porušovat dietu po pár týdnech. Odolný imunitní systém na Candidu si vytvoříme až za 2 – 3 roky. Je tedy lepší množení plísní předcházet.